baner

Centri Europe Direct otkrivaju vinarsku čaroliju Vina Erdut: Suradnja, tradicija i inspiracija

25. OŽUJKA 2025.

Ni kiša ni vjetar koji je puhao u ponedjeljak 24.3. nisu mogli omesti edukativan i inspirativan obilazak vinograda i postrojenja poznate erdutske vinarije, koja se ističe vrhunskim kvalitetnim Vinima Erdut. Organizator ovog događaja bio je Centar Europe Direct Osijek, u suradnji s centrima Europe Direct Slavonski BrodEurope Direct Koprivničko-križevačke županije i Europe Direct Dubrovačko-neretvanske županije. Sudionici su sudjelovali u studijskom posjetu Osječko-baranjskoj županiji na temu poljoprivrede.

Obilazak je okupio oko 40 sudionika iz različitih dijelova Hrvatske. Cilj događaja bio je razmjena iskustava, umrežavanje te predstavljanje primjera dobre prakse i inovacija u vinogradarstvu, uz naglasak na projekte financirane sredstvima Europske unije. Sudionici su imali priliku saznati više o povijesti erdutske vinarije i tradiciji proizvodnje vina, razmijeniti vrijedna iskustva, ali i uživati u prirodnim ljepotama koje okružuju vinograde. Poseban je doživljaj pružio čuveni vidikovac, s kojeg se pruža zadivljujući pogled na moćni Dunav, stvarajući nezaboravan trenutak povezanosti s krajolikom i tradicijom toga kraja.

Povijesna baština i vinogradi

Vinogradi Vina Erdut se ponosno protežu na 513 hektara, čineći najveći plantažni vinograd u jednom komadu u Hrvatskoj (453 hektara), istaknula je na početku obilaska Maja Banovak iz Vina Erdut Travel d.o.o..Prema njenim riječima ova vinogradarska tradicija traje gotovo tri stoljeća. Naime, za nekoliko će godina vinarija, osnovana 1730. godine, proslaviti 300 godina postojanja, čime se dodatno naglašava povijesna i gospodarska važnost. Dvorac Adamovich-Cseh, koji se nalazi u krugu vinarije, nastao je spajanjem prezimena Fanike Adamovich i Ervina plemenitog Cseha i nosi brojne legende o prošlosti.  Ervin koji je ženidbom svoje sestrične Fanike postao vlasnikom dvorca, bio je poznat kao ugledni političar i ljubitelj vina. Zasadio je prvih 130 jutara vinograda te je s njegovim imenom povezana i anegdota o nastanku prvog špricera – razblaživanjem graševine soda vodom, sve kako bi izbjegao odlazak pred cara Franju u Beč “pod gasom”.

Simbol tradicije – velika bačva

Najveći je trenutak obilaska bio posjet Velikoj bačvi koja je simbol tradicije i kvalitete proizvodnje vina u Erdutu. Bačva, izrađena 1986. godine, ima kapacitet od 75.000 litara, što odgovara 100.000 butelja vina. Izrađena je od 109 slavonskih hrastova, s drvorezima koji prikazuju hrvatski pleter, Posljednju večeru, radove u vinogradima i proslave, a pričaju priču o važnosti vinogradarstva za regiju.

Europski projekti i edukacija

Tijekom je obilaska, Dunja Vukmirović, direktorica Erdutskih vinograda d.o.o. predstavila europske projekte koje je vinarija koristila za širenje vinograda i modernizaciju proizvodnje. Sudionici su saznali više o dostupnim potporama i mogućnostima financiranja unutar Europske unije, što je dodatno obogatilo njihovo znanje.

Degustacija i zaključak

Obilazak je uključivao degustaciju graševine, pružajući sudionicima jedinstvenu priliku da uživaju u bogatstvu okusa i aroma erdutskih vina. O ovom je izvanrednom vinu govorio Damir Risek, enolog Vina Erdut, istaknuvši:

"U našoj bačvi uvijek je graševina, koja je najzastupljenija sorta kako u našim nasadima, tako i u proizvodnji. Upravo se graševina danas nalazi i u vašim čašama. No, riječ je o graševini iz posebne linije proizvoda – polusuhe Graševine New Line. Ovom linijom željeli smo se približiti mlađoj populaciji koja preferira takva vina, a i dizajnom etikete odmaknuli smo se od standardnog izgleda. Ovo vino, nagrađeno srebrnom medaljom na Decanteru, berbe 2023., ima oko 13 posto alkohola, savršen omjer kiseline i šećera koji se sljubljuju u harmoniju. Vino je pitko, arome voćnih okusa i mirisa, uz dozu mineralnosti karakteristične za naš terroir, što mu daje puninu i jedinstvenost,” istaknuo je Damir.

Zadovoljstvo obilaskom i viđenjim nije skrivala Melanija Milić, ravnateljica Županijske razvojne agencije Dubrovačko-neretvanske županije:

" Prvi put sam ovdje u Erdutu, i fascinirana sam velikim površinama vinograda i drugačijim vinima nego što su kod nas u dubrovačkom kraju. Dugo smo se bavili jačanjem uloge vinarstva u našoj županiji kao vinarske regije. Već 15 godina radimo na strategijama i vinskim festivalima kako bismo podržali naše poljoprivrednike i svijest o kvaliteti naših vina koja se razlikuju od kontinentalnih. Graševina, kao sorta kod nas nije zastupljena, ali sve češće dolazi iz Slavonije u ponudu naših ugostiteljskih objekata i hotelskih kuća. 

O Mreži Europe Direct

Inače Mreža Europe Direct partnerska je mreža Europske komisije čiji je mandat, kroz komunikacijske aktivnosti, približiti Europsku uniju građanima i dionicima. U Hrvatskoj djeluje 11 centara Europe Direct, a među njima su i centri koji su organizirali ovaj događaj koji doprinosi jačanju suradnje među županijama, razvoju poljoprivrede i vinogradarstva te promoviranju primjera dobre prakse i zajedničkog rada.

Razvojna Agencija
Img 3131 2048x1536
Img 3137 Scaled
Img 3140 2048x1536
Img 3146 2048x1536
Img 3147 Scaled
Img 3151 2048x1513
Img 3152 1405x2048
Img 3157 2048x1536
Img 3159 1536x2048
Img 3162 2048x1536
Img 3163 2048x1536